Bugün Tarih - 13.02.2023

Okullar Açılıyor Veliler Dikkat!

Çocuğunuzu tekrar okul maratonuna hazırlamak için bazı kritik konulara dikkat etmek siz velilere düşüyor.

Okullar Açılıyor Veliler Dikkat!

Uzun bir yaz dönemi bitmek üzere ve okulların açılmasına kısa bir süre kaldı. Bütün bir yaz boyunca tatil ve gezi, oyun derken çocuklar öğrenme tutkusunu kaybedebilirler.

Okullar Açılıyor Veliler Dikkat!

Çocuğunuzu tekrar okul maratonuna hazırlamak için bazı kritik konulara dikkat etmek siz velilere düşüyor. Bunu yapmak nasıl mı olacak? Bu konuyla ilgili uzmanların açıklamalarına bir kulak vermekte yarar var. Yaptığımız araştırmada size yaralı olacak konuları kaleme aldık. İşte okulların açılmasıyla çocuğunuza vereceğiniz destek konusunda bazı ipuçları;

Çocuğunuzu motive etmek için sakın ha ödülü denemeyin!

Eğer ödül karşılığında çocuğunuzun ders çalışmasını veya ödev yapmasını planlıyorsanız hemen bundan vazgeçiniz. Bu çocuğunuzun dersle olan ilgisini azaltabilir. Örneğin dersine çalışırsan telefonla oynayabilirsin gibi sözler çocuğun dersi araç gibi görmesine neden olacaktır ve derse olan ilgisini azaltacaktır. Tek amacı telefon olacaktır. Ona ders yapmasının sorumluluğu olduğunu anlatın. Tersini yapar ve ödül koyarsanız ödev sorumluluğunu bırakacaktır.

Ceza aslında bir ödüldür!

Çocuğa ceza ile bir şey yaptırmaya çalışırsanız aslında onu ödüllendirmiş olursunuz çünkü ona bunu yapmama hakkını tanırsınız. Örneğin ödevini yapmazsan telefonda oynayamazsın dediğiniz zaman çocuk da tamam ödevi yapmıyorum telefonla da oynamak istemiyorum diyerek ödevini yapmamak için kendine bir hak bulur.

Zekasını övücü kelimeler kullanmayın!

Sürekli onu aferin kızıma veya oğluma gibi kelimelerle beslerseniz o da tüm başarısını zekaya bağlar. Bu etiket ona yapışır ve başarısızlık yaşamamak için bu ihtimalde olan işlerden kaçar. Başarısız olacağı bir durumda kendini aptal hissedecektir. Bu nedenle riske girmekten çekinir. Ön plana çıkartmanız gereken başarı değil çalışmak olmalıdır. Başarısızlık yaşadığı anda çalışarak başarabileceğine inanır.

Motive etmek için övmeyin!

İyi şeyler yaptığında her zaman överseniz bir süre sonrasında o işi her yaptığında sizden aynı övgüyü bekleyecektir. Onu kendinize bağımlı bir çocuk yapmayınız. Her seferinde aferin demek yerine çok güzel olmuş derseniz ve yaptığı şeyin neyin güzel yaptığını belirtirseniz bunu neden yaptığını bilir ve gelişim gösterir. Örneğin ödevini kontrol ettiğiniz zaman aferin yazarken hiç çizgilerin dışına taşma yapmadığını diyebilirsiniz.

Çocuğunuzu başka çocuklar ile kıyaslamayın!

Eğer onu etrafındaki diğer çocuklar ile kıyaslarsanız kendini ve değerini onlara göre belirler. Kendi seviyesi kadar gelişim gösterse de etrafındakilerden daha kötü sonuçlar elde ederse mutsuz olur. Çocuğunuz kendisi olduğu için değerlidir ve onu kendisiyle karşılaştırın. Sadece kendisi ile yarışmasına yardımcı olun.

Kendini değerlendirmesine fırsat verin!

Size birçok konuda fikir soracaktır. Fikrinizi hemen belirtmeden onun düşünmesine fırsat tanıyın. Nasıl olmuş? dediği zaman sence nasıl? diyerek düşünüp değerlendirme yapmasını sağlayın.

Okuldan çok öğrenmeyi ön planda tutun!

Bir süre sonra okul çocuklar için bir iş olarak görülmeye başlar. Okula neden gittiğini unutur. Fakat amaç öğrenmeyi sağlamaktır. Onunla tüm sohbetlerinizde öğrenmeyi ön planda tutun. Okul nasıldı? veya derslerin nasıldı? diye sormak yerine bugün ne öğrendiniz? diye sorun.

İlgisiz davranışlarındaki esas sebebi öğrenin!

Çocuğunuz okulu bir türlü sevemiyor ise ve ödevlerini yapmak istemiyorsa esas sebebin ne olduğunu öğrenin. Ödev ilgisini çekmiyor mu ya da dersler seviyesinden yüksek mi bunu keşfedin. Belirtiler değil de asıl sebebin ne olduğu çözmeye çalışın.

Yukarıda belirttiğimiz konulara dikkatli bir yaklaşım gösterirseniz çocuğunuz hem okul hayatında hem de sosyal hayatında daha başarılı ve daha mutlu olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ